Другата криминална статистика
08 февруари, 2007
На 3 февруари 25-годишният Мариан Я., когото полицията води като криминално проявен, влиза във входа на кооперацията на централната столична ул. "Чаталджа" №6. От години апартаментите в сградата, където живеят много чужденци, са източник на постоянен доход за кварталните крадци. Нито едно жилище не е останало "непреслушано" от тях. И Мариан Я., който е и наркозависим, влиза за поредния взлом. Този път в жилището на възрастен мъж. Бързо успява да вземе от антрето зимно яке с документи и вълнен шал. Излиза необезпокояван от никого. Така изглеждат събитията, разказани от снахата на окрадения.
На 5 февруари в 16.30 ч. Мариан е открит прострелян на метри от кооперацията. Умира в линейката на път към "Пирогов".
Смъртоносният куршум
го е настигнал половин час по-рано, докато се е опитвал заедно със свой приятел да претараши поредния апартамент в същата многократно ограбвана кооперация.
По крадеца с газов пистолет е стрелял Йордан О., майстор на икони с множество изложби в чужбина. При сблъсъка Мариан пада върху Йордан, при което пистолетът гръмнал, това показват данните от предварителното разследване. Това се е случило, докато Йордан заедно със свои съседи се опитва да свърши това, което от години съкооператорите чакат да направи полицията – да залови крадците рецидивисти. Днес обаче той е в ареста на Пето РПУ заедно със съучастника на загиналия обирджия.
Може да арестуват човек, който си защитава дома, а такива наркомани, които постоянно ни обират, да стоят на свобода, възропта вчера съседка на задържания. Нейният апартамент е един от първите претършувани от крадците. Близо 24 часа след инцидента иконописецът е герой за съседите си, които го оприличават на опълченец, успял да спре най-накрая наглите апаши. Никой обаче не иска да застане с името си и да разкаже какво точно се е случило в понеделник. Страх ги е, защото кварталът им е с висока престъпност, независимо че е на няколко преки от Министерския съвет и Народното събрание.
Затова и на "Чаталджа" 6 не вярват на поредния отчет на полицията представен във вторник
В него се констатира намаляване на престъпността през 2006 с 1.5 на сто спрямо предходната година. Дни по-рано столичната дирекция на полицията пък се похвали със свиване на престъпността в София с 13.9%, а при грабежите с 38%.
Статистиката им не е вярна, защото не водят на отчет всички престъпления, коментират обитателите на обираната кооперация. Нито една от кражбите там не е разкрита, макар апашкият терор да е започнал през 1997 г. В началото на 2006 г. в сградата беше обран бившият футболист на ЦСКА Мурад Хидиуед. Двама маскирани влязоха в апартамента му и след като опряха нож на гърлото на приятелката му, отмъкнаха злато, пари и дрехи. Жилището вече не е собственост на футболиста, но обирите не спират.
Според МВР "въпреки многобройните предизвикателства, пред които беше изправен съставът на полицейските структури през миналата година, общата криминогенна ситуация в страната бележи подобрение. Продължава тенденцията към устойчиво снижаване на криминалната престъпност". Според отчета, докато се е борела с престъпността, полицията успяла да изпълни успешно и изискванията на Европейския съюз, поставени в глава 24 "Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи". Преговорната глава е една от областите, по които Брюксел може да наложи предпазна клауза на България в следващите месеци. За живеещите на ул. "Чаталджа" присъединяването към ЕС не е променило нищо. Те
продължават да се страхуват
както и преди 1 януари. София си е София, престъпност има във всички квартали, въздъхва продавачка в близката книжарница. Тя също се бои да разказва за случилото се. А колкото до обявените във вторник от вътрешния министър Румен Петков намерения за следваща крачка в реформата на МВР – анализ на нормативната уредба и човешките ресурси в системата, то те изобщо не я интересуват.
Министърът обяви, че до април работна група ще анализира опита от прилагането на новия Закон за МВР, Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, които бяха приети по изискване на Брюксел. Той не изключи да бъдат направени промени в законите, но това нямало да бъде достатъчно без "адаптирането на човешките ресурси и на техниката спрямо реалностите". През последните 17 години не е актуализиран съставът на областните дирекции на вътрешните работи, отбеляза Петков. По думите му това води до неправилно разпределение на хората и техниката.
По време на вчерашния отчет министър Петков не коментира случилото се на ул. "Чаталджа". Комисарите, които бяха с него, се ограничиха до техническите подробности около случая - стреляно е със стоппатрон. Не стана ясно защо нищо не е предприето от полицията, за да не се стигне до сблъсъка, при който беше отнет човешки живот.
Когато държавата, чрез органите си не може да защити гражданите, крайно време е те да вземат закона в свои ръце.
0 коментара: to “ Другата криминална статистика ”
Публикуване на коментар