Куршуми защитени с парола  

14 юли, 2006

Немецкий изобретатель Геберт Мейерл подал заявку на патент, в которой описывается новая система, призванная свести к минимуму вероятность несанкционированного использования боеприпасов.

Некоторые виды современного огнестрельного оружия уже имеют биометрическую защиту. Чтобы воспользоваться таким оружием, необходимо ввести отпечаток пальца. В случае если отпечаток совпадет с тем, который заложен в памяти, блокировка будет снята. В противном случае выстрелить просто-напросто не удастся. Однако даже если злоумышленник не сможет обойти такую защиту, ничто не мешает ему извлечь патроны, например, из украденного пистолета и использовать их по собственному усмотрению. Система, предложенная Мейерлом, как раз и призвана решить данную проблему.

Суть изобретения, как сообщает New Scientist, сводится к следующему. Для воспламенения заряда используется энергия радиоимпульса высокой частоты. Однако воспламенение возможно только в том случае, если внутри пули или снаряда активирован специальный полупроводниковый переключатель. В свою очередь, для активации этого переключателя необходимо ввести правильный код посредством небольшой клавиатуры, размещённой, например, на рукояти пистолета.

Сами пули можно программировать на определённый пароль, известный только владельцу оружия. Пароль может запрашиваться при перезарядке оружия или перед выстрелом. Кроме того, возможно использование таймера на автоматическую блокировку по истечении определённого времени после ввода пароля. Несомненно, оружие, снабжённое такой защитой, будет стоить намного дороже обычного, однако в ряде случаев оно может оказаться незаменимым.

Изпрати публикацията по електронната поща


2 коментара: to “ Куршуми защитени с парола

  • Анонимен
    31 август, 2007 23:06  

    Написах в google.com "оръжие", след което отметнах опцията "търси в български страници" и излезе Вашият сайт. За това или сменете домейна на blogger.ru или превеждайте стати като тази на БЪЛГАРСКИ!

  • Nasko Hristov
    01 септември, 2007 13:44  

    Уважаеми Анонимнико,
    1. Ако имате някакви претенции към Гугъл, ги отправете директно към тях - техният blogger.com не е нито български, нито руски, а в настройките на моя блог ясно е указано, че е на български език (има термини и кратки текстове и на руски и на английски, защото темата е специална и аудиторията е интелигентна).
    2. http://pishtov.blogspot.com/ е първият и най-голям български блог за оръжие - няма друг такъв.
    Така стои въпросът и с www.pishtov.com - няма друг такъв БГ-сайт с толкова гън-инфо на БЪЛГАРСКИ език, при това напълно БЕЗПЛАТНО, а не като примамка, за да продам нещо.
    3. И тъй като едно е да кажеш "Дайте да дадете", друго е "Дайте да дадем", Ви приканвам този път Вие да преведете тази статия на български. Чакам.
    Бъдете здрав,

Обектите на авторски права се ползват тук с разяснителна и учебна цел, обзор или като цитати при критика или коментар.
Всички преводи и неподписани отдолу вляво текстове са собственост на Hacko.
Pishtov.com и Pishtov.blogspot.com не реализират приходи от дейността си. Credits: Amanda, Oleg Volk.