Борис Борисов: Оръжието е фетиш
19 ноември, 2007
Оръжейникът Борис Борисов пред Агенция "Фокус":
Борис Борисов: Най-често се купува ловно гладкоцевно оръжие. То е от различен тип - полуавтоматично, или класическите надцевки или успоредки.
Продават се карабини за лов или спортна стрелба - все по популярна става спортната дисциплина "Бенчрест".
На трето място най-много се продава късото огнестрелно оръжие за самозащита.
Фокус: Кои марки се търсят най-много?
Борис Борисов: При пушките - от гладкоцевното оръжие в ниския ценови клас - най-много се търсят ИЖ, "Тоз" или турски марки като "Стожер", "Ескорт".
Средният ценови клас се доминира от марки като "Фабарм", по-евтините модели на "Берета".
В средният ценови клас, от 2000 лева нагоре, се търсят пушки от марката "Браунинг", "Бенели" и отново "Берета"
В най-високия ценови клас се търсят модели на фирмата "Меркел" или "Криегхоф" - германски фирми с големи традиции в производството, но и много скъпи.
При пистолетите се търсят "Макаров" и еквивалентът му "Байкал". В средния клас до 1000 лева доминира марката "CZ" - "Чешка Збройовка", Най-продаваният модел е "CZ 75В" в различни модификации.
Австрийската марка "Глок" също заема много голямо място от пазара на късо огнестрелно оръжие. Най-търсените модели от тази марка са 17 - базовият модел на фирмата, и модел 19.
Най-често се търсят пистолети в калибър 9х19.
При по-скъпите пистолети се търсят "Зиг Зауер". Общо взето "CZ" , "Зиг зауер" и "Глок" се продават най-успешно в България.
На пазара има много голямо разнообразие, но се търсят предимно тези марки.
При револверите доминират две марки на пазара "Смит и Уесън" и "Рюгер". Евтин вариант са "Кора бърно", "Холек" и други.
Фокус:Как трябва да се поддържа огнестрелното оръжие?
Борис Борисов: След всяка стрелба трябва да се почиства, смазва. Цевта се почиства от нагар, оловни или медни отлагания със специални солвенти. Дори и да не се стреля е препоръчително веднъж в седмицата оръжието да се разглоби и почисти.
Фокус:Какви са най-честите повреди?
Борис Борисов: При ловното оръжие най-често се износват зъбите на спусково-ударния механизъм. Най-честите повреди се отнасят именно до износване на механизма.
Повредите се отстраняват в зависимост от спецификата на оръжието. Механизмът на едно оръжие може да бъде много прост, но и много сложен. Обикновено немските и чешките оръжия са със сравнително сложни механизми. Един оръжеен майстор не може по презумпция да ремонтира абсолютно всяко оръжие. Различните майстори имат различна специализация.
При гладкоцевното оръжие, в резултат от неправилно боравене, често се раздуват цевите. Ако е в малка степен, може да се оправи, разбира се и ако майсторът е добър. Понякога се налага замяна на цялата цев.
Фокус:Колко оръжейни работилници има в София?
Борис Борисов: Може би са повече от 10. На повечето им е трудно да се издържат. Добрите оръжейници са малко, но те успяват да се издържат.
Фокус: Може ли да се обясни любовта, усещането към оръжието?
Борис Борисов: Възприемаш оръжието не като инструмент за убиване, минава на сакрално ниво - в един момент започваш да го одухотворяваш. Оръжието е фетиш.
На човек, който не се интересува от оръжия, не можеш да обясниш тази привързаност, тръпката, удоволствието от едно качествено оръжие.
Фокус: От естетическа гледна точка кои са най-добрите марки?
Борис Борисов: От европейското оръжие фирми като "Криегхоф" и "Меркел", "Пераци". Те са класика и са с много високи цени. Базовите модели на "Меркел" започват от около 10 хиляди лева, горната граница много варира.
В съвременния дизайн на оръжието доминират италианските фирми.
Много добре трябва да се прецени каква украса ще отива на отделното оръжие. Да вземем една хубаво изработена класическа ловна успоредка с английски тип гравюра по нея, не може да се сложи съшия тип ловна гравюра на един съвременен ловен полуавтомат.
Никола ЛАЛОВ
focus
focus
0 коментара: to “ Борис Борисов: Оръжието е фетиш ”
Публикуване на коментар