България е твърде криминализирана за ЕС?
21 декември, 2005
Тревога в Европейския съюз заради опасност от мафия! Миналата седмица Европейският парламент обсъжда планираното за 2007 г. присъединяване на България в ЕС. Бундестагът и Бундесратът (долната и горната камара на германския парламент - бел. ред.) тепърва трябва да дадат съгласието си. Експерти обаче предупреждават, че страната още далеч не е узряла за ЕС.
"Политическата ситуация в България е доста по-тежка, отколкото се допуска в Германия, се посочва в появил се сега секретен доклад за преговорите за присъединяването. В най-важната сфера - борбата срещу организираната престъпност и реформата на правосъдието, през последните години практически не е направено почти нищо", се казва в кръжащия в Брюксел документ.
Последицата е, че икономиката на страната в основната си част е в ръцете на бивши кадри от комунистическата партия и тайните служби, които печелят милиарди, поемайки държавни фирми (електричество, газоснабдяване, телефонни услуги).
Факт е, че борбата за големите пари в България отдавна се превърна в улична война:
- в края на юли в курорт по Черноморието гръмна мафиотска бомба, която уби двегодишно момиченце
- през юли 2004 г. беше застрелян босът от печелещата милиарди групировка СИК Милчо Бонев, заедно с петимата си бодигардове
- в средата на 2003 г. загина президентът на търговския концерн "Мултигруп" Илия Павлов (лично състояние 1 млрд. долара) в градушка от куршуми между конкуриращи се банди.
"От 80 поръчкови убийства досега срещу нито един няма повдигнато съдебно обвинение", алармира брюкселският документ. Експертът по въпросите на мафията и автор на редица книги Удо Улфкоте смята: "Има огромно преплитане между българската политика и организираната престъпност. И все още няма никой, който да подведе под съдебна отговорност задкулисните пазители на криминалните синдикати."
Дори и водещи политици в България са замесени в мафиотските сделки. Управляващата от юли социалистическа партия на министър-председателя Сергей Станишев например е участвала през 90-те години в незаконни доставки за Ирак, се отбелязва в секретния документ на ЕС. По времето на незаконния бизнес на българските социалисти с Ирак Георги Първанов беше партиен шеф, а Сергей Станишев - международен секретар на партията. Днес Първанов е президент, а Станишев министър-председател на България!
dnevnik.bg
20/12/05
0 коментара: to “ България е твърде криминализирана за ЕС? ”
Публикуване на коментар